
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Az ajaktapogató rövid, egyenes, külső oldala barnásszürke. A hím csápja pillás, a nőstényé fonalas, mindkét ivarnál a csáptengely világos. A fej- és torszőrzet egyöntetű, az elülső szárny alapszínével megegyezően melegbarna behintésű szürke. Az elülső szárny kiszélesedő, csúcsa tompa. A rajzolati elemek halványak. A kör- és a vesefolt egészen vékony világos vonallal keretezett. A körfolt kerek, a vesefolt egyenesen álló, alsó harmada sötét kitöltésű. A keresztvonalak vékonyak, kettősek, a középtér felé sötétszürkével kihúzottak, a külső keresztvonal erősen ívelt, fogazott, míg a hullámvonal halvány, zegzugos. Az árnyékvonal általában alig látható. A rojt barnásszürke. A hátulsó szárny sötét szürkésbarna, a holdfolt halványan kirajzolódik. A rojttő sárgásfehér, a rojt belső fele szürkés árnyalatú. A fonák barnásszürke, az elülső szárny belső tere besötétedő, a vesefolt, a holdfolt és a külső keresztvonal megfigyelhető.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 28-34 mm.
Repülési idő: augusztus-november.
Általános elterjedés: Észak-Európából hiányzik.
Magyarországi elterjedés: élőhelyei elsősorban meleg, száraz tölgyesek és vegyes lomberdők.
Hernyója világosbarna, egy feltűnő sárgás hátvonallal. A nyakpajzs fekete, rajta két fehér csík fut végig; feje barna. Peteként telel.
Tápnövény(ek): sokféle növényt elfogyaszt: például csillaghúr-fajok (Stellaria spp.), áfonya-fajok (Vaccinium spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.), árvacsalán-fajok (Lamium spp.), lórom-fajok (Rumex spp.), fűz-fajok (Salix spp.), szil-fajok (Ulmus spp.).
Hasonló faj(ok): Agrochola circellaris, Agrochola helvola, Agrochola humilis, Agrochola litura, Agrochola lota, Agrochola lychnidis, Agrochola macilenta, Agrochola nitida, Agrochola ruticilla