
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Színezetében rendkívül változatos, de a rajzolati elemek többsége kifejezetten állandó. Alapszíne a világos homokszínűtől a sötét zöldesszürkéig és csokoládébarnáig változhat, de vörhenyes és kékes tónusú példányok is előfordulnak. Az ajaktapogató rövid, előreálló, oldala sötétbarna. A hím csápja pillás, a nőstényé fonalas. A fej- és torszőrzet egyöntetű, az alülső szárny alapszínénél valamivel sötétebb árnyalatú. A gallér belső harmadában egy sötétebb, vékony vonal fut végig. Az elülső szárny nyújtott, hosszúkás, a keresztvonalak kettősek, világos kitöltésűek, a példányok többségén a hosszanti erek világos behintésűek, ez jellegzetes rácsmintát alakít ki. A kör- és a vesefolt világossal körülrajzolt, az alapszínnél világosabb kitöltésű, a körfolt ferde, erősen lapított. A csapfolt mindig hiányzik. Az árnyékvonal egyes példányokon sötét sávként mindig megtalálható. A hullámvonal vékony, világos, gyengén fogazott. A rojttő világos, a rojt barnásszürke. A hátulsó szárny egyöntetű, barnásszürke, elkülönült szegélytér nélküli. A holdfolt halványan látható. A rojt világos. A fonák szürkésbarna, az elülső szárny középtere besötétedő. A vesefolt és a holdfolt árnyéka mindig, a külső keresztvonalé esetenként kirajzolódik.
Változékonyság: színe erősen változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 36-43 mm.
Repülési idő: szeptember-november.
Általános elterjedés: egész Európában elterjedt.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul, kedveli az erdős területeket.
Hernyója sárgászöld vagy rozsdaszínű, fehéren pontozott, három vörösesbarna hosszanti csíkkal. Oldalvonala széles, fehér fölfelé vörösesen árnyékolt. Feje barnásszürke. Peteként telel.
Tápnövény(ek): cickafark-fajok (Achillea spp.), boglárka-fajok (Ranunculus spp.), csonthéjas magvú gyümölcsfák (Prunus spp.), fűz-fajok (Salix spp.), imola-fajok (Centaurea spp.), aszat-fajok (Cirsium spp.), ökörfarkkóró-fajok (Verbascum spp.), árvacsalán-fajok (Lamium spp.).
Hasonló faj(ok): Agrochola circellaris, Agrochola helvola, Agrochola humilis, Agrochola laevis, Agrochola litura, Agrochola lota, Agrochola macilenta, Agrochola nitida, Agrochola ruticilla