
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
ELSŐ NEMZEDÉK: szárnyainak alapszíne vörösesbarna vagy vöröses okkersárga, a rajzolat széles, szaggatott vagy felaprózódó fekete harántsávokból áll, a csúcstéren néhány apró, fehér pont vagy foltocska látható. A hátulsó szárny szegélyét fekete félholdak és néhány kék vonalka kíséri; a szárnyak legsötétebb része a tőtér, az erezet vörhenyes. Az elülső szárny fonákján a csúcstér alatt nagy, ibolyaszínű folt van, az alapszín világosabb. A hátulsó szárny fonákja csokoládévörös, a rajzolat sárga, az erezet fehér, a szárny csücske mögött tompa ibolyaszínű folt fekszik, a szegélyeket finom fekete vonalak kísérik. (f. levana)
MÁSODIK NEMZEDÉK: szárnyai sötétbarnák, elülső szárnyán, de főként a hátulsón néhány finom, szaggatott, vörösesbarna harántvonallal és a szárnyak közepén végighúzódó széles, az elülső szárny közepén megtört fehér vagy sárga harántsávval; az erezet részben vörös, részben fekete. Fonákja barnásvörös, a rajzolat fehér, a szegélyek világosak, a bennük végigfutó fekete vonalakat átszelő erek itt feketék, a belső térben fehérek. Az elülső szárny ibolyaszínű foltja hiányzik, a hátulsón kis folttá zsugorodott, de a belső szögletben is látható egy. (f. prorsa)
HARMADIK NEMZEDÉK: szárnyai teljesen feketék, a barna színelem eltűnik róluk. (f. porima)
Változékonyság: a nemzedékek között vannak különbségek, illetve gyakoriak aberrációi.
Védettség: nem védett.
Méret: az első nemzedék 26-35 mm, a második és a harmadik 33-44 mm.
Repülési idő: az első nemzedék igen korán megjelenik (március-május), a második és harmadik június-július, illetve július-szeptember hónapokban repül.
Általános elterjedés: Közép- és Kelet-Európától Japánig elterjedt faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul, főként párásabb élőhelyeken.
A hernyó feketésbarna, fején két tüskés szarvacska van. Társasan (tömegesen) él a tápnövényén.
Tápnövény(ek): nagy csalán (Urtica dioica).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.