
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Az elülső szárnyon világos foltok vannak, a csáp fekete. Feje és tora, továbbá ajaktapogatója fcketésharna, válltakarója tövén fehéres folttal. A potroh piros tövén és középonalában sárgás szőrzettel, a sötét foltsorok többé-kevésbé élesek, a hasoldal piros, két sötétbarna sávval. A hím lábai feketék, valamennyi comb belül piros szőrzettel borított, a nőstényen csak az elülső lábpár. Az elülső szárny fénylő feketésbarna vagy fekete, a foltok fehérek, gyakran enyhe vajszínű hehintéssel a foltok alakja és nagysága erősen változó. A hátulsó szárny világos tojássárga, a foltok és a csúcstér fekete mezője feketésbarna, a csúcsmezőben 2-3 sárga folt van, és a csúcstérben a rojt feketésbarna, másutt tiszta sárga. Az elülső szárny fonákja sötétszürke, a csúcstérben élénkpiros behintéssel, a foltok sárgás árnyalatú fehérek. A hátulsó szárny töve, elülső szegélye és szegélytere pirosas, a foltok sárgával gyengén fedett szürkék.
Változékonyság: a szárnyfelszín fehér foltjainak kiterjedtsége változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 55-62 mm.
Repülési idő: május-június.
Általános elterjedés: egész Európában elterjedt.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
Félgömb alakú petéjén zöldes folt van. Fekete hernyóját barnásszürke, vörösbarna csomók díszítik. A tor és a fej szőrös, a légzőnyílások körül kis fehér foltocska van. A talajon készíti el a növényi részeket is tartalmazó bábszövedékét. Bábja fekete, szelvényei barnák. A kremasteren sörtecsomó van.
Tápnövény(ek): árvacsalán-fajok (Lamium spp.), csalán-fajok (Urtica spp.), útifű-fajok (Plantago spp.), közönséges cickafark (Achillea millefolium), gyermekláncfű (Taraxacum officinale), búzavirág-fajok (Centaurea spp.), szamóca-fajok (Fragaria spp.), oroszlánfog-fajok (Leontodon spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.