
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Hátulsó szárnyának fonákja világos okker, főleg a tő- és középtérben rozsdavörös vagy rozsdabarna foltokkal, behintéssel. Ezüstszín csak a gyöngysor foltjainak pupillájában jelentkezik, sokszor ott sem. Előfordulnak azonban – főként a középhegységi példányok között – olyanok is, amelyeken annyi és akkora ezüstfolt van, mint az Argynnis adippe-n. Szárnyainak rajzolata lehet tiszta és élesen rajzolt, gyakran azonban füstösen behintettek, főként az erek mentén és a fekete pettyek környékén. A szárnyak tőtere is sötétebb, rozsdabarnás vagy füstösfeketés. A hím illatcsíkja keskenyebb, olykor csak a cu erek tövén látható.
Változékonyság: kissé változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: 45-55 mm.
Repülési idő: május végétől júliusig vagy augusztusig.
Általános elterjedés: egész Európában elterjedt, a Földközi-tenger környéke, a Brit-szigetek, valamint az egészen északi területek kivételével mindenütt megtalálható.
Magyarországi elterjedés: egykor általánosan elterjedt volt. Élőhelyeinek száma csökkent, főleg a hegyi rétek kaszálatlansága és becserjésedése miatt. Jelenleg lokálisan az Alföldön és a középhegységekben fordul elő. Egyedszáma is erősen lecsökkent.
A hernyó barna, feje rozsdasárga, áltüskéi vörösesfehérek, hátvonala feketével szegett fehér, oldalán sötét sáv és fehér foltok húzódnak.
Tápnövény(ek): ibolya-fajok (Viola spp.).
Hasonló faj(ok): Issoria lathonia, Argynnis aglaja, Argynnis adippe, Argynnis laodice, Argynnis pandora, Argynnis paphia
Issoria lathonia és Argynnis-fajok
Megjegyzés: az A. adippe, A. aglaja és A. niobe fajok felszín alapjáni elkülönítése nagy gyakorlatot igényel. A fonák mintázatának fotózása vagy megfigyelése célszerű.