
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Hátulsó szárnyán a többnyire fehér pupillájú ibolyásbarna pettyekből álló gyöngysor élénksárga alapszínű szalagban foglal helyet, amelyet csak itt-ott tarkít némi fahéjbarna behintés. A tőtér mögött az ívelt szalag okkersárga, csak a szárny közepén elhelyezkedő nagy, megnyúlt folt ezüstös árnyalatú, a szegélytér foltjainak vörös sapkái hegyesek, ibolyásbarnák, olykor rajzszög vagy ék alakúak. A tőtér és nagyrészt az okkersárga szalagot kívülről határoló terület ibolyáspiros. Szárnyai felül fakóbb és sötétebb narancssárgák, a hátulsó szárny tőterén is terjedelmesebb fekete behintés van. Csápja szintén élesen fekete-fehér gyűrűs.
Változékonyság: a nemzedékek méretükben térhetnek el, a második kicsi.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: 40-45 mm.
Repülési idő: két nemzedéke május-júniusban, illetve július-augusztusban repül, de melegebb években lehet egy részleges nemzedéke szeptemberben.
Általános elterjedés: holarktikus faj, amely csak Dél-Európa egyes részeiről, valamint Japánból hiányzik.
Magyarországi elterjedés: egykor – az Alföld déli és középső részeinek kivételével – mindenütt előfordult. Jelenleg hegy- és dombvidékeinken, illetve az Alföld néhány pontján található, lokális, nem gyakori.
A hernyó barnásfekete, feje fekete, oldalain széles sárga vagy kék árnyalatú szaggatott vonalak láthatók; feketeszőrű, okkersárga áltüskékkel.
Tápnövény(ek): ibolya-fajok (Viola spp.), áfonya-fajok (Vaccinium spp.), szeder-fajok (Rubus spp.), szamóca-fajok (Fragaria spp.).
Hasonló faj(ok): Boloria selene, Boloria dia
Boloria-fajok
Megjegyzés: a B. selene és a B. euphrosyne biztosan fonák alapján határozható, így ennek fotózása, megfigyelése célszerű.