
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A vesefolt szélesebb, mintegy kétszer olyan magas mint széles, a kör- és vesefoltban szinte minden esetben feketés foltok vannak; a hátulsó szárny rojtjában sötét középvonallal. Az ajaktapoató rövid, egyenes, előreálló. A hím csápja pillás, a nőstényé fonalas. A csáptő világos, a csáptengely barna. A fej- és a torszőrzet egyöntetű, az elülső szárny alapszínével megegyező, fényes barnásszürke. Az elülső szárny kifejezetten nyújtott, kicsúcsosodó, külső szegélye ívelt. A kör- és a vesefolt vékony, világos vonallal részlegesen körberajzolt. A keresztvonalak halványak, kettősek, általában az alapszínbe olvadóak. A hullámvonal halvány, a példányok többségén foltokra szakadozó. A rojttő világos, a rojt szürkésbarna. A hátulsó szárny szürkésbarna. A holdfolt erőteljes, de nem éles kontúrú. A rojttő sárgásszürke, a rojt világosszürke. A fonák barnásszürke az elülső szárny középtere erősen besötétedő, a holdfolt markánsan kirajzolódó.
Változékonyság: a fekete foltok mérete változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 33-37 mm.
Repülési idő: október-december, majd áttelelés után február-április. A melegebb téli napokon is repülhet.
Általános elterjedés: Európától és Közép-Ázsiáig él.
Magyarországi elterjedés: szinte mindenütt megtalálható, erdővidékeken sokfelé gyakori.
Hernyója szürkés behintésű sárgásbarna, a hátvonal alig látható, a mellékhátvonalak világossárgák, a köztük lévő rész erősen sötétebb színezetű. A légzőnyílások feketék. A nyakpajzs bársonyfekete, a hosszanti vonalak róla erednek. Feje pirosasbarna.
Tápnövény(ek): sokféle lágy- és fásszárú növényt elfogyaszt. Például: juhar-fajok (Acer spp.), galagonya-fajok (Crataegus spp.), csonthéjas magvú gyümölcsfák (Prunus spp.), cickafark-fajok (Achillea spp.), galaj-fajok (Galium spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.