
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Alapszíne vörösbarna. A kör- és vesefolt nem látszik. Az elülső szárnyak mintáját a tornál egy halványabb, világos, illetve a kör- és vesefolt helye körül pedig két erőteljesebb, fekete-rózsaszín harántvonal adja. Az utóbbiak az elülső szárnyszegélyhez érve kiszélesednek és élénk fehérek, az elülső valamelyest egyenes, míg a hátrébb lévő erősen hullámos. A két harántvonal között az alapszín sárgásabb és egy sötét harántsáv húzódik, ami nem minden esetben ér el szegélytől szegélyig. A szárnycsúcsban néhány fekete folt díszlik, amik előtt egy halványabb fekete-rózsaszín harántvonal húzódik. Ennek környezetében az alapszín barnásrózsaszín. A rojt színe egyöntetű és egyezik a szegély alapszínével.
Változékonyság: mintázata és színezete kissé változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 29-36 mm.
Repülési idő: június-augusztus.
Általános elterjedés: eurázsiai faj.
Magyarországi elterjedés: mérsékelten meleg- és nedvességkedvelő faj, főként a Dunántúl domb- és hegyvidékein, illetve az Északi-középhegységben fordul elő, de mindenhol lokálisan.
Peteként telel. Hernyója kékeszöld, hátán egy széles fehér, oldalain két-két keskeny fehér sávval. Feje zöld, testét fehér vagy fekete szemölcsfoltok díszítik. Légzőnyílásai fehérek, keretük lehet kiterjedt, ami fehér vagy fekete.
Tápnövény(ek): szil-fajok (Ulmus spp.).
Hasonló faj(ok): Cosmia affinis, Cosmia pyralina, Cosmia trapezina