
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Alapszíne általában barnás szalmasárga, de lehet sötétvörös, sötétszürke és barna is. A szárnytő közelében a tonál egy nagyon rövid harántvonal díszlik. A kör- és vesefolt csak halványan látszik, többnire csak az alapszínnél valamivel világosabb körvonal. A vesefolt belső felében egy fekete folt díszlik. A kör- és vesefolt között egy elmosódott, halvány sötétbarna harántvonal húzódik, ami középtájt erősen megtörik; ezektől a tő és a szárnycsúcs felé egy-egy határozott, éles, sárga-barna harántvonal húzódik. A tőhöz közelebb eső viszonylag egyenes lefutású, a másik egy lapos hullámot vet. A közöttük lévő terület mindig valamivel sötétebb, élénkebb színű, mint a szárny többi része. A külső szárnyszegély fekete pontozású, a rojt színe megegyezik az alapszínnel.
Változékonyság: mintázata és színezete erősen változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 28-35 mm.
Repülési idő: június-augusztus.
Általános elterjedés: eurázsiai faj.
Magyarországi elterjedés: sokfelé előfordul, kedveli a száraz és nedves erdőket, erdei tisztásokat.
Peteként telel. Hernyója élénk világoszöld egy hát-, két mellékhát- és két széles oldalvonallal, amik fehérek. Szelvényenként több fekete közepű, fehér pont is díszlik rajta. Légzőnyílásai fekete keretűek, feje zöld.
Tápnövény(ek): nyír-fajok (Betula spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.), mogyoró-fajok (Corylus spp.), csonthéjas magvú gyümölcsfák (Prunus spp.), szil-fajok (Ulmus spp.).
Hasonló faj(ok): Cosmia affinis, Cosmia diffinis, Cosmia pyralina