
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Az elülső szárny sötétebb szürke, élesebb keresztvonalakkal, a sejtbeli mező vörhenyes vagy sárgás tónusú és gyakorta elmosódó. Nagyobb faj (45-60 mm). Az ajaktapogató rövid egyenes, előreálló, csúcsa feketés. A homlok sötétszürke, a csáptövi pamacsok barnásak, a gallér alján vékony fekete csík található. A torszőrzet egyöntetű, az elülső szárny alapszínével megegyező szürke. A potroh világosabb árnyalatú, a potrohpamacsok kicsik és sötétek. A tővonal vékony, fekete, a belső keresztvonal zegzugos, a külső ívelt és hullámos. A kör- és a vesefolt szaggatott, fekete vonallal körülrajzolt, barnásszürke kitöltésű. A hosszanti erek a szárny külső harmadán sötétebben fedettek, ezek a csíkok a rojtba nem futnak ki. A rojttő világos, a rojt szürke. A hátulsó szárny fehéres, a nőstényeknél erős szürkésbarna behintéssel, a hímeknél csak az erek sötéttel fedettek; a holdfolt jól látható. A rojt fehér. A fonák fehéresszürke, az elülső szárnyon erősebb barnás behintéssel; a holdfolt árnyéka mindig megfigyelhető.
Változékonyság: mintázata némileg változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 45-60 mm.
Repülési idő: májustól szeptemberig két nemzedéke van.
Általános elterjedés: eurázsiai faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
A hernyó sötét szürkésbarna vagy világos pirosasbarna, feketés fejű, szinte teljesen rajzolatlan. Vörhenyesbarna bábként telel a talajban.
Tápnövény(ek): hölgymál-fajok (Hieracium spp.), aggófű-fajok (Senecio spp.), pitypang-fajok ( Taraxacum spp.), csorbóka-fajok (Sonchus spp.), nyúlparéj (Chondrilla juncae).
Hasonló faj(ok): Cucullia campanulae, Cucullia chamomillae, Cucullia dracunculi, Cucullia balsamitae, Cucullia lucifuga, Cucullia mixta lorica, Cucullia tanaceti, Cucullia lactucae