
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Hátulsó szárnyának fonákján nincsen szemfoltsor, a szemfoltokat legfeljebb apró, fehér pontok helyettesítik. Alapszíne sötét csokoládébarnás fekete, elülső szárnyán a szalag rövid, keskeny, vörösesbarna, a szemfoltok feketék, pupillájuk fehér. Hátulsó szárnyán a szalag gyakran csupán a szemfoltokat körülvevő gyűrűkre korlátozódott, a szemfoltok igen kicsik, a fehér pupillát hajszálvékony fekete keret veszi körül. A fonák kissé világosabb, rozsdás árnyalatú, az elülsőn a rajzolat a felszín tükörképe, a hátulsó többé-kevésbé hamvas, a tőtér sötét barnásszürke, a széles szalag vöröses őzbarna, a keskeny külső szegélytér ugyanilyen, ám belső része – amelyben a fehér pontok a szemfoltokat helyettesítik – rozsdasárga vagy fehéresbarna. Ezek a csíkok, illetve szalagok mind ívben meghajlottak és többé-kevésbé párhuzamosak a külső szegéllyel.
Változékonyság: a narancssárga szalagok mérete, színárnyalata és intenzitása , illetve a hátulsó szárnyfonákok hamvassága változhat.
Védettség: természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Méret: 42-46 mm.
Repülési idő: július-augusztus.
Általános elterjedés: Nyugat-Európától Délkelet-Szibériáig elterjedt hegyvidéki faj, amely a lomberdőzóna határán tenyészik.
Magyarországi elterjedés: a Zempléni-hegységben, az Aggteleki-karszton és a nyugati határszélen (Őrség) él. Élőhelyei mindenütt mozaikosodtak, állományuk csökkent.
A hernyó sárgásszürke, sötéttel szegett világos határvonallal, oldalán minden szelvényen egy-egy sötét vonalkával.
Tápnövény(ek): perjefélék (Poaceae).
Hasonló faj(ok): Erebia ligea, Erebia medusa
Szerecsenlepkék