
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Hátulsó szárnyának fonákján, jól fejlett, rendszerint teljes szemfoltsor látható. A szemfoltok mind a szárnyak színén, mind a fonákján nem valamely világos szalagban foglalnak helyet, hanem többé-kevésbé elhatárolt, keskenyebb-szélesebb vörösbarna gyűrűben, amelyeket a külső szegély felé tartó erek mentén barna vonal vagy sáv szakít el egymástól; csak kivételesen olvadnak szalaggá össze. Felül a szemfoltok erősek, nagyok, feketék, pupillájuk fehér. A fonáknak sárga fénye van.
Változékonyság: a narancssárga szalagok mérete, színárnyalata és intenzitása változhat.
Védettség: természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Méret: 40-46 mm.
Repülési idő: május-június.
Általános elterjedés: palearktikus faj. Állományai – különösen az északi régiókban – sok helyütt lecsökkentek, státusza veszélyeztetett.
Magyarországi elterjedés: a nyugati határszélen (Sopron, Kőszegi-hegység, Őrség), a Vértesben, az Északi-középhegység több pontján (Bükk-fennsík, Borsodi-dombság, Aggteleki-karszt), a Zempléni-hegységben, a Csereháton és a Tornai-karszton fordul elő.
A hernyó világoszöld, világossal szegett sötét hát- és fehér oldalvonallal. A légzőnyílások fölött világos oldalvonal húzódik, fején két fekete folt van.
Tápnövény(ek): perjefélék (Poaceae).
Hasonló faj(ok): Erebia aethiops, Erebia ligea
Szerecsenlepkék