
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hátulsó szárnyon nincsen harántsáv. Hímek: a fej és a tor élénk rókavörös, a potroh sárgásabb. A szárnyak rövidek, szélesek, de nem olyan mértékben, mint az előző fajon. Az elülső szárny tő- és középtere élénksárga, a szegélytér vörösbarna, több-kevesebb lilás árnyalattal, a belső harántsáv elmosódó, barna, a külső sárga és a szárny csúcsáig felkanyarodik. A középfolt igen nagy, kerek, ezüstfehér, kerete sötétbarna. A hátulsó szárny halvány vörösbarna, lilás árnyalattal, a szegély felől sárga árnyalatú elmosódó terekkel. A fonák hasonló, de halványabb, és a hátulsó szárnyon is látszik a harántsáv, valamint a középfolt. A rövid rojt vörösbarna, illetve sárgásbarna.
Nőstények: a szárnyak, különösen az elülsők, nyújtottak. Az alapszín vörösbarna, a tő- és középtér sötétebb színű és inkább vörhenyes. Az elülső szárnyon a belső harántsáv alig látszik, a külső sárgás. A középfolt fehér és nem annyira ezüstös, mint a hímeken. A fonák csaknem egyszínű. A farpamacs hatalmas, széles, sötétszürke, világosabb szürke sávokkal.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 50 000 Ft, az NBMR Programban és a Vörös Könyvben szereplő, Natura 2000, illetve a Berni Egyezmény hatálya alá tartozó faj.
Méret: hím: 28-34 mm, nőstény: 32-44 mm.
Repülési idő: szeptember-október.
Általános elterjedés: Észak-Európát kivéve egész Európa területén elterjedt faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
Petéit gyűrű alakban fák és bokrok ágaira rakja le és farpamacsa szőrével fedi be. Hernyója barna, fekete szelvényközökkel. Háta szürke, szögletes foltsorral, oldalain kékes foltok sora húzódik. Szőrzete barnásszürke. Tavasszal és nyár elején közös szövedékben él. Az L3 korú hernyók az első tápnövényről szétszélednek és nem táplálkoznak tovább mindaddig, míg egy újabb tápnövényt nem találnak. Ezen fejlődnek ki. Akkor is így viselkednek, ha nem váltanak növényfajt, tehát ha kökényről kökényre másznak át. Többnyire a talajon vagy a talajban bábozódnak. A pete telel át, de a bábok is elfekhetnek több évig.
Tápnövény(ek): csonthéjas magvú gyümölcs-fajok (Prunus spp.), különösen a kökény (Prunus spinosa), nyír-fajok (Betula spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.), nyár-fajok (Populus spp.), galagonya-fajok (Crataegus spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.