
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyának alapszíne fekete, sűrű szürke és fehér behintéssel. A rajzolat igen bonyolult: a belső és a külső keresztvonal fehér, kígyózó, belülről széles fekete árnyék kíséri őket, a tő fekete, akárcsak a kör- és a vesefolt; ez utóbbiból rendszerint fehér vonal nyúlik a szegély felé. A hullámvonal fehér, kígyózó, belülről szintén fekete szalag határolja, amelyet a fehér erek metszenek át, a szegély szürke, a tővonal homályos, hullámzó, a rojt tarka (fekete és fehér). Hátulsó szárnya halvány okkersárgás, rajzolata fekete, a holdfolt nagy, éles, a külső keresztsáv és a hullámvonal széles, igen zegzugos, két mély hullámot vetnek. Az erek feketével behintettek, ezért az alapszín kockás mezőkre bomlik, a tősáv fekete, széles, a rojt töve sötét, maga a rojt tarka. Fonákja sárga, a szakadozott rajzolat homályos, fekete, a rojt tarka, a jellegzetes foltok jól láthatók.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 26-28 mm.
Repülési idő: április-június.
Általános elterjedés: palearktikus faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
A hernyó 12-lábú, sárga, számos finom, kissé kígyózó hát- és oldalvonallal. A Iégzőnyílások fehérek, keretük fekete, széles, sötét vörösesbarna sávban foglalnak helyet, a bibircsek igen aprók, feje sötét, fehér vonalkákkal. Bábja feketével pontozott vörösessárga.
Tápnövény(ek): here-fajok (Trifolium spp.), bükköny-fajok (Vicia spp.), lucerna-fajok (Medicago spp.), somkóró-fajok (Melilotus spp.), rekettye-fajok (Genista spp.), lórom-fajok (Rumex spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.