
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A kör- és vesefolt nagy, kerekített, keretük az alapszínnél csak kevéssel világosabb, vagy azzal megegyező. Megjelenése az egyszínű (barnás vagy szürke, esetenként fehéres vagy okkersárga), alig rajzolt példányoktól a sötét feketésbarna, igen élesen mintázott egyedekig változhat. A körfolt és a középtéri stigma tónusa is variábilis, ezekben a fehér szín különböző mértékben van jelen, azaz teljes hiányától az erősen fehéres körfoltig és stigmáig számos kombinációban jelentkezhet. A vesefolt mindig nagy és sötét, általában ólomszürkés vagy sötétszürkés kitöltésű, a hullámvonalat szegélyező nyílfoltok rendszerint kicsik vagy elmosódottak.
Változékonyság: rendkívül változatos rajzolatú faj, igen sok formáját és aberrációját írták le, ezeknek azonban taxonómiai jelentősége nincsen.
Védettség: nem védett.
Méret: 30-35 mm.
Repülési idő: két vagy három nemzedéke repül április és október között.
Általános elterjedés: holarktikus faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul, gyakori.
Hernyója általában zöld, néha sárgászöld vagy barna, hátvonala vékony, az alapszínnél sötétebb. Oldalvonala fehéres, a hátoldal felé feketével szegélyezett, fölötte találhatók a fehér légzőnyílások. Feje kicsi, zöld vagy sárgásbarna. Az eltérő alapszínű hernyók között jelentős morfológia különbség van. Erős földszövedékben bábozódik és így is telel.
Tápnövény(ek): a legtöbb lágyszárút elfogyasztja.
Hasonló faj(ok): Hadena bicruris, Hadena capsincola, Hadula dianthi hungarica, Hada plebeja, Hadena perplexa