
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyán a vesefolt öt apró, fekete pettyre töredezett, hátulsó szárnyának fonákján a tő- és középtér – egészen a sötét szegélyig – rajzolatlan fehéressárga. Alapszíne hamvasszürke, némi ibolyás árnyalattal, a sötét, szürkésbarna behintés és keresztirányú vonalkázás igen gyér. Az erek homályosak, de világosak, a keresztvonalak eltűntek, csak a hullámvonal mögött álló sötét árnyék szembetűnő, a csipkés tővonal homályos, a felső szegélyen feketés foltocskák láthatók. Hátulsó szárnya világosszürke szegélytere széles, barnásszürke. Elülső szárnyának fonákja világos szürkésbarna, legsötétebb része a szegélytéri árnyék, akárcsak a hátulsó szárnyán, amely egyébként fehéres, fehéressárga. A holdfoltok homályosak.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 30-41 mm.
Repülési idő: két nemzedéke van: június-július, augusztus-október.
Általános elterjedés: palearktikus faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
A hernyó agyagsárga vagy szürke, széles hátvonala szürkésbarna, amelynek közepén finom, sötétbarna középvonal fut végig. Oldalán az 5-7. és 10. szelvényen egy-egy fekete vonal látható, a 12.-es pedig háromszögletes, sárgásfehér folt. Hasa világosabb, közepén sötétbarna vonal van, feje szürke, négy fekete vonalkával. Bábja vörösesbarna.
Tápnövény(ek): csüdfű-fajok (Astragalus spp.), bükköny-fajok (Vicia spp.), koronafürt-fajok (Coronilla spp.), lednek-fajok (Lathyrus spp.).
Hasonló faj(ok): Lygephila pastinum, Lygephila lusoria, Lygephila viciae