Favonius quercus (Linnaeus, 1758)
tölgyfa-csücsköslepke
Szinonímák: Papilio quercus, Neozephyrus quercus, Quercusia quercus, Zephyrus quercus – tölgyfaboglárka, tölgyfalepke
Lycaenidae – Boglárkalepkék családja
A hím szárnyainak szegélye feketésbarna, belső terük sötét acélkék, a nőstény sejtje és egy, a belső szegéllyel párhuzamos sáv ibolyaszínű (fekvő 1 számra emlékeztet). Hátulsó szárnya sötét barnásfekete. Mindkét ivar fonákja halvány, de fényes krémszürke, a harántvonal ép, a belső szögletekben narancsvörös foltok vannak, egyébként csak az elmosódott ívfoltok láthatók. A faroknyúlvány finom, gyenge.
Változékonyság: egyes nőstény példányok kék rajzolata fölött, a sejt végén és a külső középtérben megjelenhet 1-3 sárga folt (f. bellus).
Védettség: természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Méret: 30-33 mm.
Repülési idő: június vége-szeptember.
Általános elterjedés: Európában – a magas észak kivételével – általánosan elterjedt, helyenként gyakori, másutt, elsősorban északi országokban sok helyen megritkult. Délen Észak-Afrikáig, keleten Kis-Ázsiáig, Kazahsztánig terjedt el.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul, ahol tölgyesek vannak. Állományai erősen ingadoznak: egyes években néhol gyakori, máskor évekre szinte teljesen eltűnik.
A hernyó fiatal korában fehéresszürke, később sárgásbarna, hátán háromszögekből álló és sötét vonallal összekötött rajzolat látható, oldala zöld.
Tápnövény(ek): tölgy-fajok (Quercus spp.).
Hasonló faj(ok): Satyrium ilicis, Satyrium acaciae, Satyrium spini, Satyrium w-album, Satyrium pruni, Thecla betulae
Mi a különbség?
S. pruni
S. ilicis
S. acaciae
S. spini
S. w-album
F. quercus
T. betulae
A S. pruni hátulsó szárnyának fonákján a szegélytéri narancssárga szalag egybefüggő, markáns, elér a felső szegélyig. A S. ilicis esetén ez redukált, néhány elemből áll, a S. acaciae faroknyúlványának tövében egy kis kék folt látható. A S. spini esetén a narancssárga foltsor különálló elemekből áll, erőteljes, a faroknyúlvány tövében egy nagy kék folt díszlik. A F. quercus hátulsó szárnyának fonákján a faroknyúlvány tövében egy kör alakú narancssárga folt helyezkedik el.
A S. pruni, S. ilicis és S. acaciae hátulsó szárnyának fonákján a fehér harántvonal kisebb elemekből áll, szakadozott, rendezetlen hatást kelt. A S. spini és a S. w-album esetén a fehér harántvonal markáns, egybefüggő. Az utóbbi faj esetén jól kivehető W alakot formál.
A F. quercus fonákjának alapszíne szürke, a T. betulaenak pedig narancssárga, nem barnás/barnásszürke.
T. betulae ♂
T. betulae ♀
F. quercus ♂
F. quercus ♂
F. quercus ♀
A hím T. betulae elülső szárnyának felszínén a sejtvégi folt jól kivehető. A F. quercus hímjének felszínén több-kevesebb kék irizálás látható (a fény beesési szögétől és a fotózás szögétől függ).
A nőstény T. betulae elülső szárnyának felszínén egy nagy narancssárga folt látható. A F. quercus nőstény esetén egy kék, 1-es számra emlékeztető folt díszlik.
A hím F. quercus hátulsó szárnyának felszínén a fekete szegély széles, gyenge kék irizálás esetén is jól kivehető.