
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyának sejtjében lándzsához hasonló hosszanti fehér csík húzódik végig, amelyet külső kétharmadánál az alapszín feketéje szel át. A szárnyakon végigfutó fehér sávon kívül a külső szegély mentén is apró, a hátulsó szárnyon nagyobb fehér foltokból álló sáv halad végig. Alapszíne meleg fekete, némi barna árnyalattal. Elülső szárnyának fehér szalagja a sejt körül félkört ír le, a hátulsó szárnyon közelebb húzódik a tőhöz. A külső szegélyterek fehér foltjainak körvonalai elmosódottak, az elülső szárnyon olykor hiányosak vagy alig láthatók. A fonák világos vörösesbarna, a fehér rajzolat dús, terjedelmes, a hátulsó szárnyon a külső fehér foltsor széles szalaggá folyt össze, a foltokat egymástól csak a sötét erek különítik el.
Változékonyság: a nemzedékek között van méretbeli különbség, az első kisebb.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft. A Vörös Könyvben szereplő faj.
Méret: 35-50 mm.
Repülési idő: három nemzedéke áprilistól szeptemberig repül, hűvösebb években nem fejlődik harmadik generációja.
Általános elterjedés: elterjedésének nyugati határa Ausztria és Északkelet-Olaszország, Szlovénia, délen és északon hiányzik.
Magyarországi elterjedés: a 70-es évek után állományai – Dél- és Nyugat-Dunántúl kivételével – csökkentek, viszont az utóbbi években olyan területeken is megjelent, ahol korábban nem tenyészett.
A hernyó barna, fehér hátvonallal, fején két hegyes kiugrás látható.
Tápnövény(ek): tavaszi lednek (Lathyrus vernus), akác-fajok (Robinia spp.).
Hasonló faj(ok): Limenitis populi, Limenitis camilla, Limenitis reducta, Neptis rivularis
Neptis- és Limenitis-fajok