
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hátulsó szárny fehér, az elülső szárny vöröses- vagy narancssárga. Feje kicsi, kerek, az ajaktapogató kifejezetten rövid, előreálló. A hím csápja fésűs, a nőstényé röviden fogazott, csáptengely mindkét ivarnál sárgásfehér. Tora robusztus, egyöntetű. A potroh a tornál sötétebb árnyalatú, pamacsai hiányoznak. Az elülső szárny középtere az alapszínnél mindig sötétebb színezetű. A bagolyrajzolat hiányos: a csapfolt mindig hiányzik. A kör- és vesefolt vékony világos vonallal körülrajzolt, az alapszínnél sötétebb kitöltésű. Keresztvonalai kettősek, jól kivehetőek. Hullámvonala kettős, belső szegélyén a nyílfoltok időnként erőteljesek. A rojt hosszú, egyszínű. Tővonala vékony, sötét pontokra szakadozott. A hátulsó szárny fehér, változó erősségű szürkés behintéssel, az erek csak gyengén fedettek. A holdfolt mindig, a keresztvonal csak esetenként látható. A rojt fehér, időnként szürkés behintésű, a tővonala erőteljes, sötétbarna. Fonákja világos, a holdfoltok árnyéka mindig, a keresztvonalak árnyéka többnyire jól látható.
Változékonyság: mintázata és alapszíne változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 30-34 mm.
Repülési idő: március-május.
Általános elterjedés: Európától Közép-Ázsiáig elterjedt faj.
Magyarországi elterjedés: sokfelé előfordul, de lokálisan. Ritkás, bokros tölgyesek, karsztbokorerdők, lombhullató vegyeserdők lakója.
А hernyó színe a szürkéskéktől a sötétkékig változó, egyenletes sűrűséggel, fekete pontokkal erősen behintett. Hátvonala sárga, benne szelvényenként egy fehér folt található. Feje fehéres egy nagy fekete folttal. Bábként telel.
Tápnövény(ek): nyír-fajok (Betula spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.), juhar-fajok (Acer spp.), bükk-fajok (Fagus spp.), nyár-fajok (Populus spp.).
Hasonló faj(ok): Orthosia gracilis, Orthosia incerta, Orthosia cerasi