
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Szárnyainak fonákján túlsúlyban vannak a fehér árnyalatú színelemek. Hátulsó szárnyán fehér foltokból, illetve pettyekből álló két foltsor húzódik végig. Elülső szárnyát csaknem teljes egészében szürkésfehér behintés borítja, ami a hátulsó szárnyon még erőteljesebb. Az alapszín egyébként barnába játszó fekete, a tőtér szürkés olajzöld színű, de a közép- és szegélytérben is van több-kevesebb olajszürke pikkely. A nemre jellemző fehér foltsor erőssége változó. Hátulsó szárnyának tő- és belsőszegély-terét olajszürkés szőrzet fedi. A közép- és szegélytéren elhelyezkedő fehér foltok hol igen nagyok, hol csaknem teljesen elenyésznek. A hazai Pyrgus-fajok közül a legnagyobb.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 25-34 mm.
Repülési idő: április vége-június, de július-augusztusban lehet egy részleges nemzedéke.
Általános elterjedés: Dél- és Közép-Európában, valamint Nyugat-Ázsia déli részén él.
Magyarországi elterjedés: számos helyen előfordul, helyenként gyakori is lehet.
A hernyó zöldesszürke, fehér szőrökkel, feje lapos, fekete.
Tápnövény(ek): pimpó-fajok (Potentilla spp.), imola-fajok (Centaurea spp.), ziliz-fajok (Althaea spp.), mályvafélék (Malvaceae).
Hasonló faj(ok): Pyrgus armoricanus, Pyrgus alveus, Pyrgus serratulae, Pyrgus malvae, Spialia orbifer, Spialia sertorius
Pyrgus- és Spialia-fajok
Megjegyzés: a Pyrgus-fajok határozása nehéz, könnyebbséget és pontosságot jelent, ha képet készítünk a fonákról és a felszínről is vagy kézben tartás esetén alaposan megnézzük a fonákot és a felszínt is.