Szárnyainak alapszíne vörhenyessárga, a nőstényeké halványabb árnyalatú, mindkét ivarét széles, barnásfekete keret veszi körül. A csúcstér foltja nagy, szögletes, benne két fehér pont látható. A hátulsó szárnyon a cu erek között is van egy apró folt, de ez elég gyakran hiányzik, vagy nagyon apró. Elülső szárnyának fonákján a szegélytérben mind a vörhenyes alapszín, mind a barnásfekete keret halványabb, főleg a hímeken, a csúcsfolt környéke sárga, ez a szín a sötét kerettel párhuzamosan a belső szegélyig lenyúlik. Hátulsó szárnyának fonákja többé-kevésbé szürkével árnyalt okkerbarna, a világos betétek sárgák, a szemfoltok egy része apró, alig látszik, pupillájuk fehér, keretük fekete.
Változékonyság: a szemfoltok mérete, illetve jelenléte változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: 34-42 mm.
Repülési idő: július közepe-szeptember eleje.
Általános elterjedés: nyugat-európai faj, keleten Szlovákia-Magyarország, Románia elterjedésének a határa.
Magyarországi elterjedés: korábban a Budai-hegységben és a Gödöllői-dombvidéken is gyűjtötték. Jelenleg is ismert élőhelyei a Dunántúlon (Balaton-felvidék, Zselicség, Mecsek, Dráva-sík) találhatók, ahol helyenként gyakori. A közelmúltban újra felfedezték a Tiszántúlon, a Nyírségben.
A hernyó zöldesszürke, barna vonalakkal, a légzőnyílások sárgák.
Tápnövény(ek): perjefélék (Poaceae).
Hasonló faj(ok): Coenonympha pamphilus, Maniola jurtina, Hyponephele lupina, Hyponephele lycaon
Mi a különbség?
M. jurtina ♂
M. jurtina ♂
M. jurtina ♀
A. arethusa ♂
A. arethusa ♀
P. tithonus ♂
P. tithonus ♀
L. maera ♂
L. maera ♀
L. megera ♂
L. megera ♀
L. petropolitana
A M. jurtina hímjének a felszínén az elülső szárnyon minimális a narancssárga behintés (egy kevés a szemfolt körül mindig van), a nőstény esetén ez kiterjedtebb, elemekre tagolt, a hátulsó szárnyon csak halványan jelenhet meg és nem alkot foltsort vagy szalagot. Az A. arethusa esetén az elülső és a hátulsó szárnyra kiterjedő foltsor látható, ami a nőstényen szalaggá olvad össze. A L. maera és a L. petropolitana elülső szárnyának felszínén szintén narancssárga foltsor díszlik, utóbbi esetén a szárnytő felé több fekete harántvonal látható.
A Lasiommata-fajok hátulsó szárnyának felszínén teljes értékű szemfoltok látszanak.
Az A. arethusa elülső szárnyának felszínén a csúcstérben fehér pupilla nélküli, fekete szemfolt látható. A P. tithonus esetén ennek két fehér pupillája van.
A hímek elülső szárnyának felszínén erősebb/halványabb illatfolt (androconium) látható.
M. jurtina ♂
M. jurtina ♀
H. lupina
H. lycaon
P. tithonus
C. pamphilus
A hím M. jurtina hátulsó szárnyának fonákján fekete, pupilla nélküli szemfoltok vannak. Ezek hiányozhatnak, így nagyon hasonlít a H. lupina divéldányaira, ilyenkor a márványozottság jellegét kell figyelembe venni. A M. jurtina nőstényen mindig éles határú harántsáv látható, ez a mintázat a hímeken is megjelenhet, de általában halványabb. A nőstényen sosincs szemfolt a hátulsó szárnyon. A H. lupina hátulsó szárnyának fonákján erős márványozottság látszik és halvány, világosabb mintázat, a H. lycaon esetén mindkét bélyeg erősebben látszik.
A H. lycaon elülső szárnyának fonákján a szemfolttól a szárnytő irányába egy egyenes, fekete vonal díszlik.
A P. tithonus és a C. pamphilus hátulsó szárnyának fonákján több-kevesebb, apró, általában fekete keretű (ez hiányozhat is) szemfolt díszlik.
A P. tithonus elülső szárnyának fonákján a csúcstéri szemfoltnak két fehér pupillája van.
L. megera
L. maera
L. petropolitana
A L. megera hátulsó szárnyának fonákján a szegélyben egy barna-fekete-szürke hullámvonal fut végig, a L. maera és a L. petropolitana esetén ez szürke és kevésbé hullámos.
A L. maera elülső szárnyának fonákján a sötét narancssárga behintés felhatol a szemfolt negyedéig/feléig.
A L. maera elülső szárnyának fonákján a nyíllal jelölt két sötét vonal hamar összeér, egybeolvad, a L. petropolitana esetén ezek nem érnek össze.