
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hím hátulsó szárnya sárga. A nőstény potroha eltérően gyűrűzött és a külső keresztvonal nem fut mélyen be a szárny belső szegélyének a közepéhez. Nagyfokú az ivari kétalakúság. Hímek: a fej barna, a tarkó és a vállak csaknem fehérek, a tor kissé vörhenyes, a potroh sárgás. Az elülső szárny vörhenyes, az elülső szegély mentén szürkés. A belső harántsáv elmosódott, de a sötétbarna sáv szélesebb, a külső keskenyebb. A nagy szemfolt körül világossárga tér van. A csúcstér pirosas, illetve rózsaszínű. A szegélytér külső sávja kávébarna és sárga. A hátulsó szárny középtere és csúcstere élénksárga. A szárny többi része hasonlít az elülsőhöz, de sárgás árnyalatú. A fej alulról barna, a tor és a potroh egészen világos. Az elülső szárny fonákja sárga, amelyből markánsan emelkedik ki a rózsaszín csúcstér, a szegélysáv és a szemfolt. A hátulsó szárny rózsaszínes; a szárnyak fonákja összbenyomásban a felszínének éppen a fordítottja. A rendkívül rövid rojt sötétbarna.
Nőstények: a fej sötétbarna, a tarkó és a vállak fehérek, a tor barna, a potroh sárgásbarna, máskor halvány szürkésbarna, elmosódó sávokkal. A szárnyak egészében világosabbak, rajzolatuk kevésbé markáns. A szegélytérben a barna szín nem vagy alig hatol be az erek mentén a sárga sávba. A külsö harántsáv egészéhen, de különösen a belső szegélynél kevésbé hullámos. A külső keresztvonal nem fut olyan mélyen. A fonák világosabb, az erek mentén kevesebb a barna behintés. A potroh alulról sárga. A rendkívül rövid rojt barna. Nem táplálkoznak.
Változékonyság: nem nagyon változékony, alapszínének árnyalata változhat.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: hím: 50-65 mm, nőstény: 55-80 mm.
Repülési idő: március-május, a hím csak nappal repül, viszont a nőstény szürkületkor és éjszaka. Fénycsapdára való repülése nem jellemző, de előfordul.
Általános elterjedés: Eurázsia csaknem egész területén elterjedt faj.
Magyarországi elterjedés: az Alföld egyes részeinek kivételével szinte mindenütt előfordul.
Kis petéi szürkések vagy barnák. Tápnövénye ágaira kis csomókban rakja le és farpamacsa szőreivel fedi le azokat. Zöld hernyóján narancssárga vagy vörös szemölcsök vannak, ezeken fekete sörték állnak. A szemölcsök töve fekete. Oldalain, légzőnyílásai alatt, halványabb sáv fut. Tápnövényén szövi nem túl tömött bábszövedékét. Feketésbarna bábjának szárnytokja és szelvényközei világosabbak. Áttelel, és olykor több évig is elfekszik.
Tápnövény(ek): alma-fajok (Malus spp.), körte-fajok (Pyrus spp.), csonthéjas magvú gyümölcs-fajok (Prunus spp.), fűz-fajok (Salix spp.), szil-fajok (Ulmus spp.), nyár-fajok (Populus spp.), kőris-fajok (Fraxinus spp.), dió (Juglans regia), hanga-fajok (Erica spp.), csarab-fajok (Calluna spp.).
Hasonló faj(ok): Saturnia pyri