Satyrium w-album (Knoch, 1782)
w-betűs farkincásboglárka
Szinonímák: Papilio w-album, Nordmannia w-album, Thecla w-album, Strymon w-album – w-betűs csücsköslepke, w-betűs lepke, w-betűs farkosboglárka, szilfa-csücsköslepke
Lycaenidae – Boglárkalepkék családja
Hátulsó szárnyának fonákján a fehér harántsáv az analis szögletben háromszor élesen megtörik és W alakot ölt. A szárnyak felül egyszínű barnák, alul halványabbak. Az elülső szárny fonákján a fehér harántsáv egyenes vonalú, csak az alján görbül meg, a hátulsón a harántvonal mélyen a tő felől körülbelül a felső szegély közepén kezdődik, a szegélyfoltsor és vörös szalagja erőteljes.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: 26-30 mm.
Repülési idő: május vége-július vége.
Általános elterjedés: Észak-Spanyolországtól a Palearktikum lombhullató övezetében egészen Japánig található. Mára a legtöbb országban megritkult, veszélyeztetett státuszúvá vált, valószínűleg a szilpusztulás miatt.
Magyarországi elterjedés: sokfelé megtalálható, de mindenütt inkább egyesével, nem gyakori.
A hernyó világoszöld, oldalain finom vonalkák láthatók.
Tápnövény(ek): szil-fajok (Ulmus spp.), hárs-fajok (Tilia spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.).
Hasonló faj(ok): Satyrium ilicis, Satyrium acaciae, Satyrium spini, Satyrium pruni, Favonius quercus, Thecla betulae
Mi a különbség?
S. pruni
S. ilicis
S. acaciae
S. spini
S. w-album
F. quercus
T. betulae
A S. pruni hátulsó szárnyának fonákján a szegélytéri narancssárga szalag egybefüggő, markáns, elér a felső szegélyig. A S. ilicis esetén ez redukált, néhány elemből áll, a S. acaciae faroknyúlványának tövében egy kis kék folt látható. A S. spini esetén a narancssárga foltsor különálló elemekből áll, erőteljes, a faroknyúlvány tövében egy nagy kék folt díszlik. A F. quercus hátulsó szárnyának fonákján a faroknyúlvány tövében egy kör alakú narancssárga folt helyezkedik el.
A S. pruni, S. ilicis és S. acaciae hátulsó szárnyának fonákján a fehér harántvonal kisebb elemekből áll, szakadozott, rendezetlen hatást kelt. A S. spini és a S. w-album esetén a fehér harántvonal markáns, egybefüggő. Az utóbbi faj esetén jól kivehető W alakot formál.
A F. quercus fonákjának alapszíne szürke, a T. betulaenak pedig narancssárga, nem barnás/barnásszürke.
T. betulae ♂
T. betulae ♀
F. quercus ♂
F. quercus ♂
F. quercus ♀
A hím T. betulae elülső szárnyának felszínén a sejtvégi folt jól kivehető. A F. quercus hímjének felszínén több-kevesebb kék irizálás látható (a fény beesési szögétől és a fotózás szögétől függ).
A nőstény T. betulae elülső szárnyának felszínén egy nagy narancssárga folt látható. A F. quercus nőstény esetén egy kék, 1-es számra emlékeztető folt díszlik.
A hím F. quercus hátulsó szárnyának felszínén a fekete szegély széles, gyenge kék irizálás esetén is jól kivehető.