
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A szárnyak halványsárgák, a potroh sötét tojássárga. A fej és a tor fakósárga, az ajaktapogató, és részben a homlok is, szürkésbarna. A potroh első szelvényein dús, halványsárga szőrzettel, a három sötét foltsor erőteljes. A hasoldal fehéressárga, a lábak combjai sárgásak, a lábszárak barnák. A szárnyak alapszíne változó erősségű sárga, a hátulsó szárny elülső szegélye mentén világosabb, fehérebb mezővel. A rajzolati elemek feketésbarnák, kiterjedésük igen változó, legjellemzőbb az elülső szegély fekete foltja a szegélytől nem meszsze, a gyakran záródott, a csúcsból induló ferde foltsor, valamint a hátulsó szárny sejtfoltja. A fonák hasonló színű, a szegélyek mentén kissé sötétebb árnyalatú, a sejtfoltok erősek; a csúcsból induló ferde harántvonal rendszerint erős. Kivételesen előfordulnak olyan példányok (f. zatima; f. unicolor), amelyek egyöntetű, füstös szürkésbarnák, okkersárga erezettel és gyakran az elülső szárny középterében okkersárga foltokkal.
Változékonyság: a foltok intenzitása, mérete és száma változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 32-39 mm.
Repülési idő: két nemzedéke van (április vége-június, június vége-szeptember).
Általános elterjedés: egész Európában elterjedt.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
Petéje félgömb alakú, halványzöld, a nőstény csomókban rakja le a tápnövényre. Hernyója változatos színű, sárgásbarna, sötétbarna, szürkésbarna vagy ezeknek valamely színárnyalata. Hátán, oldalán haloványabb sávok vannak. Szőrzete vörhenyes vagy narancsszínű. A hernyó nyáron, majd ősszel eleinte társasan, később magányosan él. A tápnövényen vagy a talajon készíti el szőrökkel kevert bábszövedékét és ebben alakul át vörösbarna, zömök bábbá. A báb áttelel.
Tápnövény(ek): útifű-fajok (Plantago spp.), lórom-fajok (Rumex spp.), csalán-fajok (Urtica spp.), szeder-fajok (Rubus spp.), gyermekláncfű (Taraxacum officinale), fekete bodza (Sambucus nigra).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.