
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyának külső szegélyén a rojtot hét fekete csík tagolja, hátulsó szárnyának fonákja sárgás- vagy olajzöld. A szárnyak alapszíne bársonyos barnásfekete, rajzolata viszonylag rendezett és szabályos foltsorokból áll. Elülső szárnyának fonákja fakó sötétszürke, a felső szegély mentén sárgás olajzöld. Elülső szárnyán a szegélytér szalagja fehér, nyílhegy alakú foltokból áll, a hátulsón a foltok élesek, nagyok, lekerekítettek, a fehér rajzolati elemek összterjedelme kicsi.
Változékonyság: a fehér pontok mérete változatos. A frissen kelt példányok lilás irizálást mutatnak.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Méret: 19-26 mm.
Repülési idő: április-június és július-szeptember.
Általános elterjedés: közép- és dél-európai faj; elterjedése a Kárpát-medencétől a Balkánon át Törökországig, a Közel-Keletig, illetve a Tien-Sanig húzódik.
Magyarországi elterjedés: szárazabb füves területeken található. Sokfelé él, időnként egyes élőhelyein viszonylag gyakori is lehet.
A hernyó fekete, szelvényenként egy-egy sárga ponttal, feje fekete, mögötte sárga gyűrű található.
Tápnövény(ek): pimpó-fajok (Potentilla spp.), vérfű-fajok (Sanguisorba spp.), málna (Rubus idaeus).
Hasonló faj(ok): Pyrgus armoricanus, Pyrgus alveus, Pyrgus malvae, Pyrgus carthami, Pyrgus serratulae, Spialia sertorius
Pyrgus- és Spialia-fajok
Megjegyzés: a Pyrgus-fajok határozása nehéz, könnyebbséget és pontosságot jelent, ha képet készítünk a fonákról és a felszínről is vagy kézben tartás esetén alaposan megnézzük a fonákot és a felszínt is.