
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A fej és a tor barnásszürke. A potroh gerincvonala sötétbarna, kétoldalt világosabb. A szárnyak hamvas barnásszürkék, a friss példányok kékes árnyalatúak. Az elülső szárny tőtere és a haránt sávok sárgásak, a szegélytérben elmosódott, sötét foltsor húzódik. A hátulsó szárny tőtere és az elülső szegélyhez kifutó harántsávok sárgásak. Az elülső szárny fonákja barnássárga, a hátulsóé sárga. A rojt barnásszürke, éles fehér foltokkal.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 45-70 mm.
Repülési idő: április-május, június-szeptember.
Általános elterjedés: palearktikus faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt előfordul.
Félgömb alakú petéje eleinte sárgásfehér, majd bíborbarnává válik. Hernyója sárgásbarna, hátán hat pár kiemelkedés van. Torlábai közül a 2. és 3. igen hosszú, nyugalmi helyzetben ezeket maga előtt tartja, velük nem kapaszkodik. A megriasztott hernyó torlábait és farokvilláját hevesen mozgatja. Kemény bábszövedékét az avarban készíti el. Az őszi báb áttelel.
Tápnövény(ek): nyír-fajok (Betula spp.), mogyoró-fajok (Corylus spp.), gyertyán-fajok (Carpinus spp.), bükk-fajok (Fagus spp.), tölgy-fajok (Quercus spp.), hárs-fajok (Tilia spp.), galagonya-fajok (Crataegus spp.), alma-fajok (Malus spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.