
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hím csápja gyengén fogazott, a nőstényé fonalas. Az ajaktapogató, a fejszőrzet és a gallér barnáslila, a válltakarók világos narancssárgák, az elő- és utótori pamacs sötétvégű. A potroh sárgásszürke, a lábak sárgás árnyalatú barnásvörösek. Az elülső szárny alapszíne változó tónusú narancssárga, a mintázat lilásbarna. A vesefolt és a körfolt homályos keretű, a vesefolt alsó harmadában egy sötét foltot találunk. A belső keresztvonal foltokra szakadozott, esetenként hiányozhat is, a külső fogazott, enyhén ívelt lefutású. A mintázat meghatározó eleme az a sötét, lilásbarna paszta, amit belülről a középső középvonal (árnyékvonal) határol, külső szegélye pedig a hullámvonal és a külső keresztvonal között húzódik. Ugyanilyen színezetű foltot találunk a belső keresztvonal kezdeténél is. A hullámvonal enyhén ívelt, foltokra szakadozott. A külső szegély narancssárga, a rojttő belső oldalán erős, sötétebb foltsorral. A rojt lilásbarna. A hátulsó szárny sárgásfehér, a középtér csak egészen halványan besötétedő, a holdfolt és a keresztvonal gyengén kirajzolt. A rojt sárgásfehér, néha lilás behintésű. A fonák sárgásfehér, az elülső szárny éle és a szegélyterek liláspiros behintésűek, a holdfolt és a külső keresztvonal jól megfigyelhető.
Változékonyság: a behintés mértéke változékony.
Védettség: nem védett.
Méret: 30-35 mm.
Repülési idő: augusztus-október.
Általános elterjedés: holarktikus faj.
Magyarországi elterjedés: a hűvös, nedves síkvidéki lápokban és füzesekben, hegyvidéki patakvölgyekben és fellápokban található.
Hernyója barnásszürke, nagyon finom barna, piros és sárga pontokkal behintve. Ezeknek a pontoknak az összesűrűsödéséből áll össze a sötétebb hát- és oldalvonal. A légzőnyílások feketék, a hasoldal világos vörösesszürke. A nyakpajzs a fejnél sötétebb barna. Peteként telel.
Tápnövény(ek): nyár-fajok (Populus spp.), fűz-fajok (Salix spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.