
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Szárnyainak alapszíne halványsárga, a szárnyak közepén foltokból és a külső szegélyek mentén mély hullámokból alkotott bonyolult rajzolata fekete. Hátulsó szárnyán a hullámtetőkön még kék és piros foltok foglalnak helyet, ezek azonban kivételesen hiányozhatnak is. A fonák rajzolata többé-kevésbé megegyezik a felszínével, de a fekete rajzolati elemek terjedelme kisebb.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Natura 2000 faj, a Vörös Könyvben és a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer programjában szereplő, illetve a Berni Egyezmény hatálya alá tartozó faj.
Méret: 50-60 mm.
Repülési idő: április-június.
Általános elterjedés: Dél-Franciaországtól Dél-Urálig és Északnyugat-Kazahsztánig fordul elő, elterjedésének északi határa a Kárpát-medence, délen Görögország, illetve Törökország északi része.
Magyarországi elterjedés: csaknem mindenütt előfordul – bár az ország keleti felében gyakoribb –, ahol tápnövénye tenyészik, de populációi lokálisak. Bár sokfelé előfordul, s néha helyenként gyakori is lehet, élőhelyei viszonylag kis területekre lokalizálódnak.
A hernyó rövid, zömök, az első torszelvényen húsos daganat van, hátán sörtés áltövisek vagy bibircsek sora látható. Alapszíne igen változékony. Május-júniusban táplálkozik, majd bábként telel át.
Tápnövény(ek): farkasalma-fajok (Aristolochia spp.), felfutó komló (Humulus lupulus).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.