
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyának – főként a külső szegély mentén – széles, sötétbarna kerete van. Alapszíne vörhenyes okker, a csúcs alatt gyakran kis szemfolt látható, főleg a nőstényeken. A hím elülső szárnyán az erek külső része fekete, fonákján a feketésbarna szegély keskeny, de éles, a csúcstér szemfoltja nagy, erőteljes, mögötte fehéressárga, ék alakú folt látható. Hátulsó szárnyán a szemfoltok nagyok, élesek, a pupillák ezüstfehérek, udvaruk vörös, keretük fekete, a sor íve megtört, a középtéren széles, fehér harántsáv húzódik végig. A nőstények elülső szárnyának fonákja élénkebb vörös, a szegély kerete csak a külső szöglet környékén sötétbarna, onnan a csúcs felé keskeny, fémes csillogású sáv helyettesíti. Hátulsó szárnyának fonákja élénk vörhenyesbarna, a tőtérben zöld árnyalatú.
Változékonyság: a szemfoltok mérete és intenzitása, valamint a fonáki fehér sáv kiterjedtsége változhat.
Védettség: nem védett.
Méret: 32-36 mm.
Repülési idő: május-július. Augusztus-szeptemberben megjelenhet egy részleges nemzedéke.
Általános elterjedés: európai faj, amely a Brit-szigeteket és a Skandináv-félszigetet kivéve a Fekete-tengerig és Örményországig terjedt el.
Magyarországi elterjedés: sokhelyütt előfordul. Gyakori, helyenként tömeges lehet.
A hernyó zöld, hátán sötét, sárgával szegett vonal, oldalán világossárga csík húzódik, feje kékeszöld, szájrészei és testének vége vörös.
Tápnövény(ek): perjefélék (Poaceae).
Hasonló faj(ok): Aphantopus hyperanthus, Lopinga achine, Coenonympha glycerion, Coenonympha oedippus