
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Szárnyai sötét (a nőstényé világosabb) kávébarnák, a szemfoltsorok teljesek, a foltok feketék, a szárnyak felszínén lévőknek nincsen pupillájuk, keskeny, sárga gyűrű veszi őket körül, mögöttük a fonákról áttetsző, elmosódott, sárga vonal húzódik. Mindkét ivar szárnyainak fonákja hasonló, a hímé sötétebb és élesebben rajzolt, mint a nőstényé, s a hátulsó szárny sötétebb, mint az elülső; szürkével behintett sárgásbarnák, a szemfoltsor pettyeinek fehér pupillája van, a sárga gyűrűk szélesek, olykor sávvá olvadnak össze, mögöttük az elülső szárnyon sárga, a hátulsón fehér, zegzugos csík határolja őket. A szegélyek mentén három zegzugos vagy hullámos sötét vonal fut végig.
Változékonyság: a szemfoltok mérete változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Natura 2000 faj.
Méret: 48-54 mm.
Repülési idő: május vége-július.
Általános elterjedés: Franciaországtól egészen Északnyugat-Kínáig, Japánig terjedt el. Európában státusza veszélyeztetett, sok élőhelyéről kipusztult, elsősorban a ritkás erdők bezárulása miatt.
Magyarországi elterjedés: hazánk középső részéről az utóbbi évtizedekben tűnt el, amely feltehetően a faj számára kedvezőtlenül alakult fény- és mikroklimatikus viszonyokkal magyarázható. Mára már csak néhány tájon (például Aggteleki-karszt, Beregi-sík, Dráva-sík, Őrség, Zalai-dombvidék) él, ahol az utóbbi években több új élőhelyeken is megtalálták.
A hernyó zöld, három sötét hát- és két világos oldalvonallal, feje sárgásbarna, fehérrel pontozott.
Tápnövény(ek): perjefélék (Poaceae).
Hasonló faj(ok): Aphantopus hyperanthus, Minois dryas, Coenonympha glycerion, Coenonympha oedippus, Coenonympha arcania