
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Mindkét ivar szárnyainak felszíne sötétbarna, a rojt fehér, a sejtvégi folt jól látható. A nőstény hátulsó szárnyának belső szögletében a szegélyfoltsor piros foltocskái és a bennük elhelyezkedő fekete pontok tűnnek fel. A fonák világosbarna, a szemfoltsor jól fejlett, ám a szegélyfoltsor ívfoltjai halványak, nyílhegyszerűek, a vörös szalag halvány, olykor egészen elmosódott, keskeny, a külső foltsor pettyei apró pontokká zsugorodtak. Igen jellegzetes a szárny töveinek széles, fémesen, patinásan csillogó aranyzöld pikkelyzete és az összes többi magyarországi fajtól elütő szembeszökő rajzolati eleme: a sejtvégi folttól a szemfoltsoron keresztül a szegélyfoltsorig húzódó széles, tőr alakú fehér csík a hátulsó szárny közepén.
Változékonyság: csak a felszíni narancssárga foltok tekintetében változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 10 000 Ft. A Vörös Könyvben szereplő faj.
Méret: 30-34 mm.
Repülési idő: június-július.
Általános elterjedés: palearktikus faj.
Magyarországi elterjedés: csak az Északi-középhegység néhány pontján található (Bükk-fennsík, Heves-Borsodi-dombság, Tornai- és Aggteleki-karszt), állományai mindenütt izolált metapopulációk.
A hernyó világoszöld, hátán sötétzöld hosszanti vonal fut végig, oldalán fehér vagy piros csík van.
Tápnövény(ek): gólyaorr-fajok (Geranium spp.).
Hasonló faj(ok): Aricia agestis, Aricia artaxerxes
Szerecsenboglárkák
Megjegyzés: a boglárkalepkék határozása nehéz, de többségük azonosítható a fonák alapján, így annak fotózása vagy megfigyelése ajánlott a pontos határozás érdekében.