
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A honlap célja, hogy bemutassa hazánk lepkéit, rövid leírásokkal, észlelési diagramokkal, látványos természetfotókkal és nappali lepkék esetén preparált állatokról készült felvételekkel.
Számunkra fontos, hogy segítsünk azoknak, akik szeretnék jobban megismerni, meghatározni az általuk megfigyelt vagy lefotózott lepkéket. A tapasztalatokat, illetve megfigyeléseket hazánk lepkéivel foglalkozó Facebook csoportokban (Magyarországi Nappali Lepke Térkép, Rovarok, pókok) szívesen fogadjuk. Ezeken felül, a hazai lepkefauna feltérképezését is lehet támogatni információkkal a következő felületeken: Lepketérkép, izeltlabuak.hu. Ahogy érkeznek az újabb adatok és fotók, az oldal tartalma folyamatosan frissülni és bővülni fog. Az észrevételeket és építő tanácsokat a következő e-mail címre várjuk: Gór Ádám
A honlapon található Fajlisták menüpont alatt családok szerint tájékozódhatunk a hazai lepkefaunában tudományos és magyar név szerint egyaránt.
A Lepkealbumban szintén családok szerint tájékozódhatunk a fajok között a nappali lepkék terén, de itt preparátumokról készült fényképek alapján.
A Kulcshatározó menüpontban egy kézikönyvhöz hasonlóan pontról pontra haladva lehet határozni a kérdéses nappali lepkefajt, illetve határozási segédleteket is kapunk a nehezebben elkülöníthető fajokhoz (ezek a faj oldalakon is megjelennek, a "Mi a különbség?"-re kell rányomni). A határozóbélyegek használatáról
A lepkék rendkívül változatos élőlények, rengeteg formájuk, aberrációjuk és variációjuk ismert. A határozási segédletekben a legáltalánosabb bélyegek vannak bemutatva, amelyek a legtöbb tipikus megjelenést lefedik. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy a bélyegek nem megbízhatók, pontatlanok bizonyos példányok esetében, hiszen minden eltérést rendkívül nehéz és bonyolult lefedni határozóbélyegekkel. Fontos, hogy mindig bélyegek összességét vegyük figyelembe és, hogy minél több és jobb minőségű fénykép készítésére törekedjünk, mert annál pontosabb lesz a határozás. Problémásabb lepkék esetén kérjük ki szakember véleményét vagy töltsük fel a képeket a főoldalon említett honlapok, oldalak valamelyikére.
A Galériák menüpontban a Hernyó- és Lepkegaléria tulajdonképpen két képnézegető, amelyekben természetfotók alapján tájékozódhatunk a fajok között. Az Aberrációk és formák oldalán találhatóak összegyűjtve a lepkék normális alakjától eltérő formák és aberrációk.
A honlapon található térképek és észlelési időszak-ábrák a Lepketérkép és az izeltlabuak.hu oldalakra beérkezett megfigyelések, valamint Dr. Kalotás Zsolt, Dr. Ambrus András és Dr Gergely Péter egyéni adatai alapján készültek.
Köszönettel tartozunk az oldal fotósainak is: Szombathelyi Ervin (414), Hudák Tamás (704), Nestor Tamás (704), Dókus Gyöngyvér (12), Hapka Tamás (11), Alex Menrich (33), Dr. Kalotás Zsolt (906), Dr Gergely Péter (456), Baranyi Tamás (156), Bauer Bea (31), Balogh Diána (324), Kárpáti Marcell (625), Dr. Csóka György (335), Bagosi Zoltán (36), Pintér Balázs (57), Horváth Gábor (37), Nagy Zsolt (1), Kovács Pál (96), Dr. Bathó Imréné (187), Káldi József (754), Pribéli Levente (39), Kiss Tamás (75), Dr. Ambrus András (2), Majláth Gábor (47), Kelemen István (39), Kurucz Lajos (162), Iván Miklós (72), Gór Ádám (2263), Horváth Áron (2), Halmos Ferenc (3), Krajcsovszky Bence (1)