
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Szárnyainak alapszíne bársonyos fekete, elülső szárnyán a felső szegély egyharmadánál kiindulva és a külső szögletnél végződve széles, cinóbervörös csík ível át. A sejt végén egy nagy fehér folt, a csúcstérben – a külső szegéllyel párhuzamosan – fehér pettyek sora helyezkedik el. Hátulsó szárnyának szegélyét széles, cinóbervörös szalag díszíti, amelyben fekete pontok sora foglal helyet, az első érköz végét fehér félholdacska, a belső szögletet pedig két kék folt ékesíti. Az elülső szárny fonákjának mintázata többé-kevésbé egyezik a szárny felszínével, de csúcstere sárgásbarna, a sejt vége és az előtte fekvő fehér folt között pedig nagy, háromszögletes folt kék kerete látható. Hátulsó szárnyának fonákja bonyolult mintázatú: barna és szürke alapon sűrű fekete, folyamatos vagy megszakadó hullámvonalak szelik át, a belső szegélytérben és a tőtérben ibolyásszürke foltok láthatók, a külső szegélytérben a gyöngyfoltsorhoz hasonló elmosódott szemfoltok sora húzódik. A szárny legvilágosabb része a külső szegély.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Méret: 50-65 mm.
Repülési idő: három nemzedéke van május végétől novemberig. Vándor faj, de enyhébb teleken hazánkban is áttelelhet. Tavasszal megjelenő vándorló egyedei május elejéig láthatóak.
Általános elterjedés: holarktikus faj.
Magyarországi elterjedés: mindenütt megtalálható, viszonylag gyakori. Mivel vándorlepke, megjelenik a városokban, parkokban, gyümölcsösökben, kertekben is.
A hernyó sárga, piros, zöld vagy fekete színárnyalatú, sárgával pontozott, sárga oldalcsíkkal és sárga, elágazó áltüskékkel.
Tápnövény(ek): felfutó komló (Humulus lupulus), csalán-fajok (Urtica spp.).
Hasonló faj(ok): hazánkban nincs.