
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hímek alapszíne élénk narancssárga, a nőstényeké halványabb narancssárga, a rajzolat fekete elemei élesen körvonalazottak, a gyöngysor foltjai kerekek, a hím illatcsíkja mérsékelten erős, a nőstény elülső szárnyának csúcsa mögött (az r4+5 érköz tövében) élesen kirajzolódó kis fehér folt van. A hátulsó szárny fonákjának külső fele a tő felé halványodó pirosasibolya, némi ezüstöt vagy deres fénnyel, mögötte az érközökben kis fehér, téglalap alakú foltocskák vagy vonalak vannak, amelyek nem annyira harántsávot, mint inkább láncot alkotnak. A szárny belső fele sárgászöld, a benne végigfutó két szaggatott harántvonal rozsdavörös, a szárny külső felének rajzolati elemei igen elmosódottak: a felszín mintázata üt át rajta.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 50 000 Ft. A Vörös Könyvben szereplő faj.
Méret: 45-65 mm.
Repülési idő: június-július.
Általános elterjedés: ázsiai faj, amely Németországban, Lengyelországban és Magyarországon éri el elterjedésének nyugati határát.
Magyarországi elterjedés: jelenleg a Heves-Borsodi-dombságon, a Bükkben, a Tornai- és Aggteleki-karszton, valamint a Zempléni-hegységben található, sehol sem nagyszámú. Állományai ingadoznak.
A hernyó vörösesszürke, feketeosztatú sárga hátvonallal, vörös áltüskékkel és mindkét oldalon hat fekete folttal.
Tápnövény(ek): ibolya-fajok (Viola spp.).
Hasonló faj(ok): Issoria lathonia, Argynnis aglaja, Argynnis adippe, Argynnis niobe, Argynnis pandora, Argynnis paphia
Issoria lathonia és Argynnis-fajok
Megjegyzés: az A. adippe, A. aglaja és A. niobe fajok felszín alapjáni elkülönítése nagy gyakorlatot igényel. A fonák mintázatának fotózása vagy megfigyelése célszerű.