
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
A hím szárnyainak alapszíne narancssárga, az elülső szárny tőtere és a hátulsó szárny belső fele erős zöld behintésű. A nőstényen csak az elülső szárny csúcsterében és a külső szegélyek mentén látszik az alapszín. A rajzolat mélyfekete, a nőstényen terjedelmesebb, a hím illatcsíkos erei szembeszökők, zöldek, de kicsit keskenyek. Az elülső szárny rajzolatának jellegzetessége, hogy a sejtvégi b-alakú fekete folt érinti a mögötte álló S-alakú vonal alsó részét. Elülső szárnyának fonákján a csúcstér élénkzöld, a szárny többi része húspiros. A hátulsó szárny ugyancsak élénkzöld, amelyet különböző kiterjedésű ezüstfehér harántsávok vagy vonalkák díszítenek; a gyöngyfoltsor apró, ezüstfehér pontocskák képviselik, környékük kissé pirosas.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 5000 Ft. A Vörös Könyvben szereplő faj.
Méret: 60-80 mm.
Repülési idő: május vége-október.
Általános elterjedés: dél- és közép-európai, illetve ázsiai faj. Egyedei vándorolnak.
Magyarországi elterjedés: országszerte elterjedt, de állománya erősen fluktuál. A negyvenes- ötvenes évek után állománya hosszabb időre lecsökkent, illetve a legtöbb helyről el is tűnt. A kilencvenes évek elején tért vissza, azóta országszerte elterjedt, de csak egyes években gyakori.
A hernyó olyan, mint az Argynnis paphiaé, de áltüskéi rövidebbek.
Tápnövény(ek): ibolya-fajok (Viola spp.).
Hasonló faj(ok): Issoria lathonia, Argynnis aglaja, Argynnis adippe, Argynnis niobe, Argynnis laodice, Argynnis paphia
Issoria lathonia és Argynnis-fajok
Megjegyzés: az A. adippe, A. aglaja és A. niobe fajok felszín alapjáni elkülönítése nagy gyakorlatot igényel. A fonák mintázatának fotózása vagy megfigyelése célszerű.