
Nappali lepkék térképezése Magyarországon a Természeti Örökségünk Alapítvány koordinálásában.
Elülső szárnyán a fekete csúcstérben, valamint hátulsó szárnyán a felső szegély alatt egy-egy nagy, kissé megnyúlt, fehér folt látható. Hátulsó szárnyának fonákján a sejt végén ezüstfehér, L betűhöz hasonló folt van. Alapszíne rókavörös barna, az egyes foltok olykor sárga árnyalatúak, hátulsó szárnya sötétebb vörhenyes barna, a szárny belső felének dús szőrzete rezesen csillogó. A fakó feketésbarna rajzolati elemek – az elülső szárny foltjai és a szárnyak széles szegélytere – körülbelül egyensúlyban vannak az alapszínnel, esetleg még háttérbe is szorítják azt. Szárnyainak fonákja élesen rajzolt: belső felük szürkés csokoládébarna, határa éles, ezt széles, kifelé elmosódott határú fehér vagy hamuszürke behintés követi majd elmosódott sárga foltok sorából álló harántszalag, végül az ismét elsötétedett, de több finom fekete és sárga vonallal átszelt külső szegély. A márványozottság erős, főként a szárnyak közepének szürke sávjában.
Változékonyság: nem változékony.
Védettség: természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Natura 2000 és a Vörös Könyvben szereplő faj.
Méret: 60-65 mm.
Repülési idő: június-július, majd áttelelés után március-május.
Általános elterjedés: Délkelet-Európában, valamint Kelet-Ázsiában elterjedt faj.
Magyarországi elterjedés: régi adatok szerint sokfelé gyűjtötték (Dunántúl, Északi-középhegység, Alföld), több helyen tartós tenyészését is megfigyelték. Legfrissebb adata (2005) a Szársomlyóról való. Szerbiában és Bulgáriában stabil populációi vannak.
A hernyó feketés- vagy barnásszürke, széles, sötéttel osztott hátcsíkkal, sárga áltüskékkel és barna fejjel. Tápnövényein társasan él.
Tápnövény(ek): fűz-fajok (Salix spp.), szil-fajok (Ulmus spp.), nyír-fajok (Betula spp.), nyár-fajok (Populus spp.).
Hasonló faj(ok): Nymphalis c-album, Nymphalis urticae, Nymphalis polychloros, Nymphalis xanthomelas
Rókalepkék és a c-betűs lepke